Gdzie w mieszkaniu powinny otwierać się drzwi wewnętrzne?

O tym, gdzie mają się otwierać drzwi, trzeba pomyśleć przed ich zakupem, czyli podczas tworzenia projektu. Od tego w dużej mierze zależy układ mebli, a także rozmieszczenie przełączników i gniazd. Główną zasadą jest to, że drzwi wahadłowe powinny otwierać się na bardziej przestronne pomieszczenie.

 

Ważne są tutaj szczegóły, takie jak ergonomia i bezpieczeństwo. Wychylanie drzwi z małej spiżarni pozwala zaoszczędzić dużo miejsca. Jeśli dana osoba zachoruje w małej toalecie, to kiedy upadnie, po prostu zablokuje drzwi, które otwierają się do wewnątrz.

Ważne jest również, aby drzwi otwierały się na większą część pomieszczenia. Jeśli wejście znajduje się w rogu, konstrukcja musi przylegać do najbliższej ściany i otwierać się od przełącznika. Tak więc, wchodząc do pokoju, jedną ręką otwiera się drzwi wewnętrzne, a drugą włącza się światło.

 

Aby uniknąć uszkodzenia zasłon, zranienia lub zablokowania, drzwi znajdujące się obok siebie nie powinny stykać się ze sobą podczas otwierania. Aby to zrobić, konieczne jest, aby drzwi otwierały się w różnych kierunkach lub wystarczy wybrać projekt innego typu, na przykład harmonijkę lub stajnię.

Jakie drzwi wewnętrzne są najlepsze

W zależności od konstrukcji skrzydła drzwi są panelowe lub panelowe, głuche, boczne lub z wstawkami. Panelowe drzwi wewnętrzne z założenia to drewniana rama z wstawkami wzdłuż i w poprzek drewna, płyty MDF lub szkła. Takie produkty wyróżniają się wysoką odpornością na zużycie i pięknym wyglądem, ale są dość ciężkie, ponieważ są wykonane głównie z drewna.

 

W zależności od tego, z czego wykonane są wstawki płycinowe, skrzydło drzwi może być głuche lub ze wstawkami szklanymi. W pierwszej wersji rolę panelu może pełnić drewno, sklejka, płyty MDF. Jeśli wstawki są ozdobione bejcowaniem lub pokryte specjalnymi materiałami, otrzymasz oryginalny model.

Konstrukcja drzwi panelowych jest nieco prostsza. Reprezentują drewnianą ramę z wypełniaczem kartonowym. Płótna są wielofunkcyjne i wysokiej jakości, mają niską wagę. W kwestii, które drzwi są lepsze: panelowe lub panelowe, musisz kierować się osobistymi preferencjami i przeznaczeniem konstrukcji.

 

Produkty z panelami mają solidniejszy wygląd, a panele są znacznie lżejsze. Drzwi kasowe to połączenie dwóch elementów tego samego typu. Są to zwykle dwie pionowe belki z rzędem poprzeczek między nimi. Przestrzeń wypełniają szuflady wykonane z drewna, szkła lub innych materiałów.

 

Konstrukcje wyróżniają się wytrzymałością, niezawodnością i trwałością, co razem gwarantuje długą żywotność. Formowane drzwi wyglądają jak tafla szkła z filarami, które otaczają ją tylko po bokach. W wersji klasycznej zamiast szkła zastosowano jedną wkładkę z litego drewna; w nowoczesnych projektach często stosuje się plastik.

Jak wybrać kolor drzwi wewnętrznych

Ważnym kryterium przy doborze drzwi jest ich kolor, ponieważ od tego zależy ogólna harmonia w pomieszczeniu i połączenie skrzydeł z wnętrzem. Przede wszystkim musisz skupić się na kolorze ścian, mebli i podłóg. Wybierając kolor drzwi do różnych pomieszczeń, właściciele powinni kierować się osobistymi upodobaniami.

 

Eksperci radzą, aby preferować jeden rodzaj i kolor, ale dopuszczalne są wyjątki. W jakich przypadkach – rozważymy poniżej. Drzwi tego samego typu i koloru do wszystkich pomieszczeń to najprostsze rozwiązanie, zwłaszcza gdy wszystkie wychodzą na ten sam korytarz, a mieszkanie jest wykonane w tym samym stylu.

 

Koncentrując się na kolorze ścian, ton drzwi powinien albo kontrastować z ich tłem, albo odpowiadać ogólnej gamie tonalnej. Montaż drzwi w różnych kolorach jest odpowiedni, gdy budynek mieszkalny jest podzielony na kilka korytarzy lub pokoi w mieszkaniu z przejściami. Dopuszcza się montaż drzwi różnego typu w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu.

 

Drzwi w jasnych kolorach idealnie wpasowują się we wnętrze pomieszczenia o niewielkiej przestrzeni, co pomaga wizualnie je powiększyć. W takich przypadkach odpowiednie są piaskowe, białe i inne pastelowe kolory drzwi wewnętrznych. Zdjęcia we wnętrzu mieszkania wyraźnie to pokazują. Jasne kolory prezentują się szczególnie dobrze w stylach antycznych lub klasycznych.

 

Kolor jest dopasowany do tapety, choć odpowiedni jest również kontrast. Ciemne odcienie są zwykle łączone z kolorem podłogi lub odcieniami mebli i ścian pomieszczeń. Czarny lub brązowy nie jest zalecany w małych pomieszczeniach i mieszkaniach o słabym oświetleniu, ponieważ czerń będzie przygnębiająca.

 

 

Wybierz pasujący ton i styl

Gdy trudno jest znaleźć konkretny kolor, lepiej postawić na neutralne odcienie, do których zaliczyć można szarość, krem, beż, kość słoniową czy bielony dąb. Takie tony są szczególnie istotne, gdy styl wymaga naturalności. Kolorystyka naturalnego drewna jest zawsze odpowiednia, podkreślając fakturę danego gatunku. Lekkość, wdzięk i lekkość we wnętrzu z pewnością stworzą białe drzwi.

 

Dodatkowym plusem będzie ich połączenie z kolorem ram okiennych, jasnym laminatem czy meblami. Takie opcje są najbardziej odpowiednie dla stylu francuskiego lub gatunku prowansalskiego. W nowoczesnych wnętrzach szczególnie popularne są drzwi w kolorach metalicznych. Jednocześnie należy zauważyć, że takie modele nie zawsze współgrają z meblami i ogólnym wzornictwem, dlatego lepiej wybrać opcje dopasowane do wystroju.

 

Dopasowanie skrzydła drzwi do koloru podłogi to klasyczna technika w aranżacji wnętrz. Najbezpieczniejszą opcją jest dopasowanie linoleum, laminatu lub parkietu w mieszkaniu do projektu drzwi wewnętrznych. Zdjęcia podkreślają słuszność tej decyzji. Wyjątkiem są wielokolorowe podłogi lub obecność jasnego dywanu, w takim przypadku bardziej odpowiednie jest zainstalowanie szklanych drzwi.

 

Ważną rolę w doborze odcienia drzwi odgrywa również kolor mebli. Ta decyzja będzie słuszna, jeśli meble są drewniane lub wyglądają jak drewno. Np. w przypadku mebli w kolorze i fakturze olchowej warto wybrać drzwi w tym samym kolorze.